Vypnout preloader

DEN PO DNI

Revoluce v Pardubicích den po dni

Jan Řeháček

Pátek 17. listopadu roku 1989 byl v Pardubicích poměrně slunečným podzimním dnem. Ani vysokoškolští studenti, ani herci pardubického divadla v té době ještě netušili, že se za několik dní budou významnou měrou podílet na dějinách této země…


Pondělí 20. listopadu začátek revoluce v Pardubicích


První schůzka pardubického disentu v čele s prof. Jarmilou Stibicovou (signatářkou Charty 77) s některými zaměstnanci divadla se konala právě v divadle v dopoledních hodinách v pondělí 20. listopadu. V pondělí dopoledne tedy v divadle vzniklo pardubické Občanské fórum. Na večerním shromáždění v divadle pak herci přečetli prohlášení, které vzešlo z dopolední schůzky.

Večer se před divadlem začali shromažďovat lidé. V 19 hodin bylo divadlo otevřeno s tím, že přednost mají ti s platnými vstupenkami a teprve volná místa obsadí příchozí. Tak se také stalo, ale přesto mnoho lidí zůstalo venku.

Více podrobností o událostech v pondělí 20. listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".

Úterý 21. listopadu protestuje i gymnázium


Následující den v úterý 21. listopadu se do protestu proti zásahu na Národní třídě v Praze a tehdejšímu režimu aktivně zapojilo také pardubické gymnázium. Studenti školy se spolu s pedagogy a ředitelem školy J. Kubátem v čele vydali krátce před polednem na průvod městem přes třídu Míru s peticí k areálu VŠCHT na tehdejším Leninově náměstí (dnes Legií). V čele průvodu šlo vedení školy. Ještě před tím promluvil ředitel školy RNDr. Josef Kubát ke studentům gymnázia ze střechy školy

V úterý se ve výlohách po městě začaly vylepovat první letáky. Nejprve se jednalo ještě o letáky dovezené z Prahy, v následujících dnech již město zaplnily také letáky pardubického Občanského fóra a také od stávkujících vysokoškoláků. Asi nejvíce polepené letáky a veřejností vyhledávané byly výlohy někdejšího bufetu Corso, dnes sídla České spořitelny na třídě Míru.

Téhož dne večer se pak od 19 hodin uskutečnila demonstrace, tentokrát již před divadlem, protože vnitřní prostory divadla byly již uzavřeny. Okolo devatenácté hodiny se zde shromáždilo na dva tisíce lidí, nyní již nejen studentů.

Více podrobností o událostech v listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".

Bouřlivý týden


Naplno začalo fungovat také pardubické Občanské fórum. U jeho zrodu stáli mimo jiné i signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová, Pavel Šmíd, divadelní výtvarník Jaromír Vosecký nebo restaurátor František Vít, v jehož bytě se zhruba týden scházeli zakládající členové OF. Z dalších osobností pak připomínáme také ing. Vlastimila Doubravu, Bohuslava Louna, Libora Kudláčka, Jarmilu Kudláčkovou, sociologa Michala Vajraucha, Jiřího Razskazova nebo ing. arch. Miroslava Petráně. Druhou větev OF pak tvořili lidé sdružení okolo někdejších členů Klubu angažovaných nestraníků a sdružení Obroda reprezentovaných Bohdanem Dvořákem.

V pátek 24. listopadu se konalo diskusní fórum v prostorách Kulturního domu na Dukle. To bylo určeno studentům a zaměstnancům pardubického Parama. Hostem byla i členka Městských divadel pražských Věra Galatíková, která pak vystoupila i na večerní demonstraci před divadlem. Ve 20 hodin Vladimír Čech, který moderoval setkání před divadlem, přítomným sdělil, že má důležitou zprávu. Na tribuně se ozvaly hlasy, aby tuto zprávu přečetla herečka Věra Galatíková. Ta přítomným sdělila, že generální tajemník UV KSČ Miloš Jakeš a celé předsednictvo ÚV KSČ dali své funkce k dispozici.

Více podrobností o událostech v listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".

Pondělí 27. listopadu - generální stávka


Od rána byla obloha temně zatažená a již dopoledne začala padat mokrý rozbředající sníh. Od rána se v celé republice nemluvilo o ničem jiném, než o generální stávce. Před polednem se tak k divadlu blížili zaměstnanci pardubických podniků a v poledne bylo již celé náměstí Osvobození (dnes náměstí Republiky) zaplněno zcela davem několika desítek tisíc účastníků a musela být tak na dvě hodiny přerušena městská hromadná doprava v centru města.

Celá řada pardubických podniků se ke stávce připojila, i když některé jen symbolicky. Například v prohlášení kolektivu 28 učitelů a vychovatelů ze Základní školy Závodu míru z 24. listopadu 1989 se uvádí, že jim pracovní povinnosti nedovolují se přímo účastnit generální stávky, ale vyjadřují podporu této myšlence. Ve stanovisku ZO SSM Interhotelu Labe se pak uvádí, že není bohužel možné přerušit poskytování služeb hostům hotelu na dvě hodiny, proto bude na budově hotelu v době stávky vlát československá státní vlajka.

Více podrobností o událostech v listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".

Jednání s městem o odvolání poslanců


Významnou roli hrálo Občanské fórum také v otázce výměny poslanců Federálního shromáždění za Pardubice. Podpisová akce požadovala okamžité odstoupení poslanců Josefa Kempného a Václava Rabase. Zatímco prvně jmenovaný odstoupil téměř okamžitě, národní umělec a varhaník Václav Rabas opustil svůj post poslance až 8. prosince. Na jejich posty byli těsně před koncem roku kooptováni JUDr. Zdeněk Jičínský a RNDr. Libor Kudláček.

Více podrobností o událostech v listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".

Neděle 3. prosince - Řetěz lidských rukou


Zajímavým nápadem byla akce Řetěz lidských rukou, jehož podstatou bylo propojení dvou největších východočeských měst a odvěkých rivalů Pardubic a Hradce Králové. Tento nápad vznikl v pardubickém OF a jak jsem při procházení archivních dokumentů zjistil, prvotní myšlenka byla propojit Pardubice nikoliv s Hradcem Králové, ale s Chrudimí. Jelikož však spojení Pardubic a Hradce se zdálo být mediálně zajímavější jako vzájemné podání rukou dvou velkých rivalů, byl řetěz lidských rukou z Pardubic směřován nakonec do Hradce. Účastníci řetězu se shromažďovali od 10 hodin před hotelem Labe, odkud byli rozváženi na silnici mezi Pardubicemi a Hradcem.

Více podrobností o událostech v listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".

Třetí revoluční týden


Sice se od 28. listopadu konaly demonstrace před divadlem již pouze v úterý, bylo pondělí 4. prosince výjimkou. Nové složení rekonstruované federální vlády si vyžádalo svolání demonstrace právě i na pondělí 4. prosince od 16 hodin

V tentýž den se od 18 hodin konalo v Grandu první společné shromáždění Občanských fór pardubických podniků.

Více podrobností o událostech v listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".

Přeměna OV KSČ na Dům hudby


Důležitým projednávaným bodem byla otázka dalšího využití budovy OV KSČ na dnešní Sukově třídě. Předseda MěstNV Jaroslav Šimon seznámil na jednání pléna MěstNV přítomné s dopisem, který obdržel od OV KSČ a který se týkal zpětného navrácení budovy městu.

Více podrobností o událostech v listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".

Střípky z dalších revolučních dní


Asi završením revoluce v Pardubicích byla návštěva prezidenta Václava Havla, který zavítal do Pardubic na pozvání místního Občanského fóra 27. ledna 1990. Pan prezident do Pardubic přijel krátce po patnácté hodině, kdy dorazil na zcela zaplněné tehdejší Náměstí Osvobození (dnes Republiky). Z balkonu divadla promluvil k několikatisícovému davu na náměstí, v divadle pak diskutoval se členy pardubického OF.

Více podrobností o událostech v listopadu 1989 naleznete v knize "Pardubický Samet".